alireza zakeri

166 | 08 October 2023

alireza zakeri

نقاش، طراح و کارتونیست

متولد ۱۳۴۷ گرگان. شروع فعالیت هنری از سال ۱۳۶۲ به شکل حرفه‌ای با نقاشی و خوشنویسی.

از سال ۶۶ به مدت یک دهه، طراحی و نقاشی را به شکل آکادمیک را نزد استاد هادی تقی‌زاده گذراند.

اولین نمایشگاه آثار علیرضا ذاکری، در سال ۱۳۶۶ در مشهد، نمایشگاه عکاسی مستند اجتماعی بود.

در اواخر دهه ۶۰ به هنر کاریکاتور روی می‌‌آورد.

آغاز فعالیت کارتون مطبوعاتی از سال ۱۳۷۲ با دبیری کاریکاتور و گرافیک روزنامه قدس.

نوشتن مقالات تخصصی کاریکاتور، تصویرسازی برای روزنامه‌ها و مجلات، طراحی چند صد جلد کتاب در حوزه ادبیات، طراحی پوستر و ... در کارنامه ذاکری دیده می‌شود.

از ۲۵ سال پیش تا کنون در زمینه طراحی کارتون و دبیری سرویس کاریکاتور، با چندین روزنامه و رسانه مطرح کشور همکاری دارد.

خبرگزاری فارس در سال ۱۳۸۴ از ذاکری دعوت به همکاری کرد. او موفق شد با راه‌اندازی گروه کاریکاتور این خبرگزاری، فعالیت جدیدی در عرصه خبرگزاری‌ها ایجاد کند. فعالیت این گروه کاریکاتوری تا تابستان ۱۳۹۸ ادامه داشت.

داوری جشنواره‌ بین‌المللی کاریکاتور کتاب، آیات شیطانی، وال استریت و... جشنواره‌های متعدد داخلی و خارجی گرافیک را در کارنامه خود دارد.

حضور در جشنواره‌های معتبر کاریکاتور و کسب جوایزی در زمینه کاریکاتور و گرافیک از کشورهای ژاپن، چین، مقدونیه انگلیس و ایران.  

از آخرین جوایز ذاکری، کسب جایزه طوبای زرین از نهمین جشنواره تجسمی فجر در سال ۱۳۹۵ و جایزه و مدال زرین بخش نقاشی پنجمین جشنواره هنر مقاومت در سال ۱۳۹۷.

ذاکری معتقد است هنرمندان تجسمی باید در زمینه‌های مختلف هنری صاحب تخصص جدی باشند تا بتواند آثار بینا‌رشته‌ای خلق کرده و سبک های جدید هنری را ابداع کنند! 

از همین روی، ذاکری در کنار فعالیت حرفه‌ای در نقاشی؛ سالها در زمینه گرافیک، طراحی، عکاسی، تصویرسازی، خوشنویسی و رشته‌های دیگر تجسمی مطالعه داشته و صاحب اثر است... همچنین با دست به قلم شدن، آثاری در زمینه شعر دارد.

ذاکری در سال ۱۳۹۰ درجه ۲ هنری را از وزارت ارشاد دریافت کرد. مجموعه کاریکاتورهای «مویه‌هایی درباد» با موضوع دفاع مقدس از مهم‌ترین آثار ذاکری بشمار می‌رود. او از سال ۱۳۷۸ و پس از ۱۰ سال فاصله، مجدد به نقاشی می‌پردازد.

تصاویر

alireza zakeri

alireza-zakeri

ثبت دیدگاه

CAPTCHA image
Enter the code shown above: